Menedżerze, nie bądź Donaldem Trumpem! O polityce natychmiastowej

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

 

Natychmiastowa, czyli jaka?

Menedżerze, nie bądź Donaldem Trumpem! O polityce natychmiastowej 11Joanna Stępień: Ostatnio przeczytałam artykuł o tzw. „polityce natychmiastowej” – czyli takiej, której nie interesuje to, co było wcześniej i co będzie później, a koncentruje się jedynie na robieniu wrażenia tu i teraz, bez poszanowania faktów, bez większego pomyślunku. Przedstawicielem tego nurtu jest Donald Trump, wiele przykładów znajdziemy na jego Twitterze, ale jestem pewna, że i na naszym podwórku nie trzeba daleko szukać reprezentantów podobnego podejścia. Sednem takiej polityki jest przedstawianie swojej opinii i oceny właściwie do wszystkiego – im szybciej i im bardziej ekstremalnie, tym lepiej, bo to przekłada się na większą rozpoznawalność.

Menedżerze, nie bądź Donaldem Trumpem! O polityce natychmiastowej 12Urszula Jabłońska: Tak jak w wielu firmach, gdzie powszechny staje się reakcyjny, fragmentaryczny, przypadkowy sposób działania. Menedżerowie myślą często tylko o jednym kroku do przodu, każdy z nich ten krok stawia w inną stronę i tak powstaje chaotyczny taniec, zwany przez wielu codziennością.

Czy można inaczej?

Menedżerze, nie bądź Donaldem Trumpem! O polityce natychmiastowej 11JS: Pytanie, które mogą sobie stawiać niektórzy: czy w ogóle można działać inaczej w rzeczywistości, która szybko i boleśnie weryfikuje wszelkie plany?

Menedżerze, nie bądź Donaldem Trumpem! O polityce natychmiastowej 14Wojciech Kurda: Na pewno skuteczniej działa się wtedy, gdy nasze zachowanie cechuje elastyczność, ale oparta na sensownych strukturach. Inaczej, czy to w polityce, czy w zarządzaniu, ludzie tracą sens..

Menedżerze, nie bądź Donaldem Trumpem! O polityce natychmiastowej 15Jarek Zając: I zmierzają ku katastrofie. Taka polityka i takie zarządzanie to ślepe podążanie i dopasowywanie się do „klientów”, dawanie im tego, czego chcą, nawet jeśli tym czymś jest skok w przepaść. Ani polityka, ani firmy nie chciały i nie chcą wziąć odpowiedzialności i powiedzieć  swoim „klientom”: nie, nie pójdziemy w tę przepaść, chociaż bardzo tego chcecie, wybierzmy sensowniejszą, choć trudniejsza drogę.

Menedżerze, nie bądź Donaldem Trumpem! O polityce natychmiastowej 14WK: Inna sprawa, że wielu wolało taki porządek. Mimo deklaracji, mało komu zależało na światłych obywatelach, czy na świadomych biznesowo klientach, albo pracownikach – bo nimi łatwiej manipulować. Efektem jest powszechnie pogubienie i podążanie za tym, kto głośniej huknie, bo jest bardziej przekonujący.

Co to oznacza i czy jest nadzieja?

Menedżerze, nie bądź Donaldem Trumpem! O polityce natychmiastowej 15JZ: Jest to bardzo prosty świat, w którym działają tylko coraz silniejsze bodźce – krótka wiadomość na 140 znaków, wyrazista emocja, kontrowersyjność. W tym wszystkim umykają niuanse, natychmiastowość zastępuje odpowiedzialność za słowo, a dominującą wartością jest tylko siła i skuteczność.

Menedżerze, nie bądź Donaldem Trumpem! O polityce natychmiastowej 11JS: Polityka natychmiastowa jest skrajnym odbiciem świata, w którym liczą się tylko liczby – klikalność, cytowalność, lajki, retweety itp. Dla liczb można zrobić wszystko, nawet jawnie zaprzeczać temu, co mówiło się wczoraj.

Menedżerze, nie bądź Donaldem Trumpem! O polityce natychmiastowej 12UJ: Tymczasem w biznesowym świecie codziennie obserwujemy bolesne dowody na to, że kierowanie się wyłącznie liczbami to zwłaszcza dzisiaj, kiedy tak bardzo potrzebna jest orientacja, droga donikąd. Liczby nie są żadnym kierunkowskazem, bo nie niosą ze sobą żadnej treści.

Menedżerze, nie bądź Donaldem Trumpem! O polityce natychmiastowej 14WK: Ale nie popadajmy w rozpacz! Z rozwoju polityki natychmiastowej przebija ogromna tęsknota ludzi za sensem i orientacją. Odpowiadanie na to, to ważna rola przywódców w firmach i komunikacji. W końcu coraz więcej ludzi przekona się, że obietnice silnych samców alfa nie mogą zostać spełnione, a ci którzy w to nie brnęli będą jedynymi, którzy zachowają wiarygodność i skuteczność w dłuższej perspektywie.