Listy do W. Baumann, CEO Bayer AG (15-18)
15. Robert Musil kończy anamnezę przypadku.
Drogi Panie Baumann,
Hannah Arendt i Robert Musil mają bardzo podobne poglądy na temat obszarów działania, idei, moralności, a w przypadku właściwości ludzkich ich wyobrażenia pokrywają się. Gdybyśmy wzięli w swoje ręce “Człowieka bez właściwości” Roberta Musila, znaleźlibyśmy setki możliwych wyjaśnień, dlaczego ludzie postępują w ten, a nie inny sposób i dlaczego niektórzy z nich unikają bardziej dogłębnej autorefleksji, dotyczącej ich własnego działania, jak diabeł święconej wody. Po długich rozważaniach, zdecydowałem się na ten cytat: “Bo on, który traktuje wszystko tak dogłębnie i bez uprzedzeń, niczego nie znosi tak bardzo, jak idei dogłębnego potraktowania samego siebie i niestety nie ma wątpliwości, że on uznałby utopię samego siebie za nieprzyzwoity eksperyment na poważnie zajętych osobach”. Następnie, ponieważ mam chyba więcej czasu, ośmieliłem się dokonać tego “nieprzyzwoitego eksperymentu” dla (za) Pana, stąd treść listów 1-14.
16. CEO nowego rodzaju ma szeroką wyobraźnię.
Drogi Panie Baumann,
około piętnastoletnia era CEO’s, którzy w niebezpieczny sposób odcięli przedsiębiorstwa, niegdyś cenne podsystemy społeczne, od systemowego “społeczeństwa”, a ponadto w swoich strategiach w przeważającej mierze polegali na redukcji kosztów i przejmowaniu przedsiębiorstw, wreszcie dobiega końca. Większość z nich i tak nie miała i nie ma pojęcia o digitalizacji, a jeśli wziąć pod uwagę obecne trendy, zarówno gospodarcze, jak i społeczne, to są to jeszcze ważniejsze powody, aby jak najszybciej pozbyć się tego rodzaju sterników. Nowy typ CEO musi być w stanie uchwycić nie tylko szybko, ale i jednocześnie kilka perspektyw, aby móc postrzegać digitalizację jako realny profit, zarówno dla klientów, jak i pracowników, a nie tylko jako czynnik obniżający koszty, ale przede wszystkim, dysponować wyśmienitymi umiejętnościami komunikacyjnymi, niemal talentem do tego.
17. Nowa misja Bayera – sytuacja wyjściowa.
Drogi Panie Baumann,
Hannah Arendt stwierdziła ponad 60 lat temu: “(…) współczesny proces produkcyjny osiągnął już taką siłę napędową, dla której zdolność do konsumpcji nie jest już wystarczająca i który funkcjonowałaby raczej jeszcze lepiej, gdybyśmy mogli zdecydować się nie tylko na konsumowanie, ale także na niszczenie świata przedmiotów. To nie niszczenie, lecz utrzymanie i konserwacja rujnują nowoczesną gospodarkę, której procesy obrotu mogą być spowolnione tylko poprzez istnienie wszelkiego rodzaju zapasów, ponieważ jedyna, właściwa dla niej stała, polega na ciągłym wzroście szybkości procesu produkcyjnego”. Obecnie coraz więcej firm, i to coraz częściej, ucieka się do “niszczenia”, ponieważ wydajność rośnie dla nich zbyt wolno. Tak więc dzisiaj słowa H. Arendt są bardziej aktualne niż kiedykolwiek.
18. Nowa misja Bayera – jej stworzenie.
Drogi Panie Baumann,
Pana obecna misja #forbetterlife jest kompletnie skompromitowana, ponieważ nie jest pewne, czy Pan i Bayer do tej pory, swoimi produktami więcej zniszczyli, niż zbudowali na świecie. Co by było, gdyby posłużył się Pan znaną w nauce metodą i postawił obecną strategię na głowie? Dokładnie tak, jak kiedyś odwrócono ideę, że słońce kręci się wokół ziemi i to przyniosło ludzkości niewyobrażalne, nawet ekonomiczne, korzyści. Jakby to było, gdyby Pan teraz, w Pana misji, postawił na utrzymanie i konserwację. Rozpoczęliby Państwo rozwijać produkty, które naprawdę służą tym celom, a przyspieszenie mogliby Państwo osiągnąć poprzez sprytne wdrożenie digitalizacji. Nie musiałby Pan już wtedy opowiadać bajek o #zrównoważeniu, zachwyciłby Pan swoich pracowników i klientów oraz… z pewnością bardzo uszczęśliwiłby Pan twórczynię tych myśli – Hannah Arendt.