Jakich menedżerów potrzebują firmy?
Spowolnienie gospodarcze, o którym bardzo często słyszymy (lub którego już doświadczamy), sprawia, że firmy bardzo mocno koncentrują się na działaniach mających zagwarantować jak najlepsze wyniki, maksymalne wykorzystanie posiadanego potencjału i podniesienie efektywności funkcjonowania. Jaki menedżer jest w stanie najlepiej poradzić sobie z tymi wyzwaniami?
Wielu zarządzających skupia się bardzo na organizowaniu i planowaniu pracy, delegowaniu zadań i ich monitorowaniu, czasami wychodzeniu nawet pracownikom naprzeciw w postaci elementarnego wspierania (ale to tylko w sytuacji, gdy jest na to czas 🙂 ). W tym przypadku mamy do czynienia z menedżerami – administratorami, którzy są skuteczni głównie w skrupulatnym wypełnianiu wszelkiego rodzaju zestawień, raportów i tabelek.
Niektórzy w swoim stylu zarządzania starają się, aby delegować nie tylko zadania, ale również odpowiedzialności, zastanawiają się, jak inspirować, motywować i wspierać w rozwoju podległy zespół, skupiają się na komunikacji z pracownikami i na rozwiązywaniu sytuacji problemowych (a nie szukaniu „kozła ofiarnego”). Tych można określić jako menedżerów – liderów. Bez nich efektywność zespołu niestety obniża się.
Jest też grupa menedżerów bardzo mocno nastawiona przede wszystkim na rozpoznawanie i ukierunkowywanie potencjału każdego członka zespołu. Ci, jak tylko mogą, to starają się włączać pracowników w zarządzanie i w ten sposób budują ich zaangażowanie (dzielą się swoją władzą 🙂 ). Dbają również mocno o wykształcenie w zespole kultury wspierającej samodzielność i odpowiedzialność pracowników. Efektem takiego podejścia do zarządzania prezentowanego przez menedżera – pasterza jest wykształcenie zespołu samozarządzającego się (jest to pewnie marzenie niejednego menedżera 🙂 ).
Czasami (ale rzadko) spotkać możemy szefów, dla których priorytetem jest określanie przyszłych kierunków rozwoju obszaru, którym zarządzają, odkrywanie w firmie nowych możliwości, które doskonalą jej efektywność i konkurencyjność oraz wprowadzanie rzeczywistych innowacji. Zarządzający w ten sposób, to menedżer – entrepreneur, który w swojej organizacji jest prawdziwym przedsiębiorcą.
Jakich menedżerów Waszym zdaniem potrzebują obecnie firmy? Jaki typ menedżerów (administrator, lider, pasterz, entrepreneur) jest dominujący w Waszych firmach?