Paula Pereira i Marcin Klimczyk z Philip Morris International specjalnie dla GFMP: Czy HR może wnosić wartość dodaną do organizacji przy pomocy prostszych narzędzi?
W obliczu wzrastającej dynamiki otoczenia biznesowego, funkcja HR może również w znacznym stopniu przyczyniać się do budowania sprawności organizacyjnej. I powinna. W przeszłości tworzyliśmy doskonałe narzędzia, aby pomóc biznesowi sprawnie i kompleksowo zarządzać organizacją. Dzisiaj jednak złożone modele kompetencyjne czy skomplikowane programy oceny okresowej stały się pożeraczem energii organizacji. Często przewlekłość procesów HR, ich wieloetapowość i ilość zaangażowanych osób raczej blokuje sprawność biznesową zamiast ją wspierać.
Czy HR może wnosić wartość dodaną do organizacji przy pomocy prostszych narzędzi? Czy można UPRASZCZANIE uczynić częścią kultury organizacyjnej? Czy usprawnianie procesów może stać się areną dla uwalniania potencjału pracowników?
W Philip Morris International wprowadzamy aktualnie globalny program, dzięki któremu procesy HR staną się bardziej przyjazne a zarazem, a może nawet przede wszystkim, bardziej efektywne.
Przyświeca nam duch eliminowania zbędnej złożoności z równoczesnym skupieniem uwagi na rzeczach najistotniejszych.
Takich, które mają rzeczywisty wpływ na skuteczność naszych działań. W globalnym rozrachunku, mamy nadzieję w ten sposób przekierować część energii organizacyjnej na obszary, gdzie powstaje największa wartość dodana przy najlepszym zwrocie nakładu. Chcemy wspierać autentyczne zaangażowanie pracowników poprzez umożliwienie im większego wpływu na kształtowanie rzeczywistości. W ramach programu zmian chcemy też przyciągnąć do nas talenty, które tak jak my nie boją się zmieniać rzeczywistości i pozbywać się przy tym własnych ograniczeń.
Łatwo powiedzieć – trudniej zrobić. Podjęliśmy ogromny wysiłek komunikacyjny, aby ta zmiana stała się zmianą rzeczywistą.
Żeby ze slajdów i plakatów zeszła na poziom codziennych zachowań.
W tym celu stworzyliśmy misterny plan komunikacji, dzięki któremu nowe podejście stało się przedmiotem szerokiej wewnętrznej debaty. Każdy może w niej uczestniczyć, aby zrozumieć cel, wagę i istotę zmiany. Każdy może uzyskać wsparcie w przetransponowaniu oczekiwań na własne, codzienne działanie.
Jak dotąd wszystko idzie zgodnie z planem, ale rozumiemy, że przed nami jeszcze mnóstwo wysiłku. Trzeba jeszcze wiele zrobić, aby nowe podejście na trwałe się wpisało w naszą kulturę organizacyjną. Rozumiemy, że jesteśmy na początku drogi. Ale przecież każda, nawet najdalsza droga zaczyna się od pierwszego kroku.
Przygotowaliśmy interesującą opowieść o naszym wielkim przedsięwzięciu. Mamy nadzieję, że zainteresujemy słuchaczy. Ale mamy też własny cel, aby tę historię Państwu opowiedzieć. Może znajdzie się ktoś, kto ma już jakieś doświadczenia w zakresie działań komunikacyjnych związanych ze zmianą kultury organizacyjnej? Może ktoś zwróci naszą uwagę na zagrożenia, których my dotychczas nie dostrzegliśmy?
Będziemy prezentować po angielsku. Ale zapraszamy wszystkich, w razie potrzeby jesteśmy również gotowi na dyskusję po polsku. Jesteśmy polsko-angielskojęzycznym tandemem.
Paula Pereira, Manager Human Resources SCE, Philip Morris International
Marcin Klimczcyk, Manager HR Services – Country Cluster, Philip Morris International